Co więcej dla sauny?

Sauna dla każdego i na wszystko

Sauna saunie nierówna. Często utożsamia się łaźnię parową z sauną, a to dwie całkowicie różne kąpiele. Łaźnie parowe znane były od starożytności w basenie Morza Śródziemnego. Sauny, to wynalazek Skandynawów. Rozróżnia się trzy rodzaje saun: suchą, mokrą i saunę parowo-ziołową.

Na sucho i na mokro

Sauna sucha jest zdecydowanie najcieplejsza. Utrzymuje się w niej temperaturę ok. 90-110°C. Za to wilgotność wynosi zaledwie ok. 10 proc. Takie warunki sprawiają, że skóra szybko się wysusza, a ciało się poci.

W saunie mokrej temperatura wynosi nie więcej niż 90°C. Wilgotność utrzymuje się na poziomie 25-40 proc. poprzez polewanie kamieni wodą. Z kolei w salarium lub tylarium, jak nazywane są sauny parowo-ziołowej temperatura wynosi ok. 45-65°C, przy znacznie wyższej wilgotności na poziomie 40-65 proc. W łaźni parowej niemal stuprocentowej wilgotności towarzyszy temperatura od 40 do 55°C.

Dla aktywnych

Intensywny wysiłek fizyczny, warto połączyć z odwiedzinami w saunie. Podczas seansu wypocone zostają toksyny, gromadzące się w mięśniach podczas zwiększonego wysiłku. Poszczególne partie mięśni rozluźniają się, zmniejsza się pobudliwość nerwowa oraz wrażliwość receptorowa, czego efektem jest działanie przeciwbólowe i uspokajające.

Bogactwo rytuałów sprzyja organizowaniu tzw. „sauna party” w gronie przyjaciół. To oryginalny sposób zacieśniania więzi towarzyskich, połączony z korzyściami zdrowotnymi.

Dla relaksu

Medytacyjny styl saunowania warto rozciągać poza pomieszczenia z wysoką temperaturą. W zależności od samopoczucia, spędzamy w saunie od 5 do 15 minut, maksymalnie w trzech turach. Pełnemu wypoczynkowi sprzyja wyciszone, oprawione łagodnym światłem pomieszczenie z leżankami. Tutaj ciało powoli ostygnie, myśli się uspokoją, ciało i umysł odnajdą harmonię.

Dla zdrowia

Pobyt w saunie suchej rozluźnia, relaksuje, a nawet odchudza. Trzykrotne odwiedziny podczas jednego seansu pozwalają spalić nawet 800 kalorii. Przede wszystkim jednak organizm oczyszcza się z toksyn. Korzystanie z salarium jest odpowiednie nawet dla małych dzieci. Zioła i esencje zapachowe w parze wodnej świetnie inhalują górne drogi oddechowe. Pobyt w saunie pozytywnie wpływa na osoby cierpiące z powodu chorób reumatycznych. Wysoka temperatura wyzwala siły obronne organizmu.

Optymalne dla organizmu jest korzystanie z sauny dwa, trzy razy w tygodniu. regularne odwiedzanie tej sauny w znaczący metoda poprawia wydolność i krążenie.

Dla urody

Przed wejściem do sauny obowiązkowo należy obmyć ciało i usunąć wszelkie resztki kosmetyków. Skóra i włosy powinny być suche, aby uniknąć poparzeń. Intensywne pocenie oczyszcza skórę i ją regeneruje. Komórki stają się lepiej odżywione, jędrniejsze i elastyczne, co u osób regularnie kąpiących się powoduje, że efekty starzenia są mniej widoczne. Po saunie skóra jest oczyszczona, nawilżona i lepiej ukrwiona przez co doskonale wchłania wszelkie kosmetyki. Dlatego dobrze jest przed wejściem nałożyć na skórę twarzy, szyi i dekoltu odżywczą lub nawilżającą maseczkę.

Dla zuchwałych

Poszukujący ekstremalnych doznań chętnie korzystają z tzw. sauny szwedzkiej; bardzo suchej z najwyższą możliwą temperaturą. Wchodzi się do niej dopiero, kiedy temperatura osiągnie 100°C. Szok termiczny może być jednak niebezpieczny dla organizmu.